Pzt - Cmt 08:00-18:00 Açık
E-Posta enesharita@gmail.com Şimdi Ara! 0(532)580-9354
Pzt - Cmt 08:00-18:00 Açık
E-Posta enesharita@gmail.com Şimdi Ara! 0(532)580-9354

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİNDE İMALAT SONRASI TRAFO DEVİRLERİ VE ENERJİ İLETİM HATLARININ KAMULAŞTIRILMASI

Ülkemizde güneş enerjisi santrallerinde bilindiği üzere lisanslı ve lisanssız olmak üzere kurulum gerçekleşmektedir. Yaygın olan kurulum lisansız güneş enerjisi santrali kurulumlarıdır.

Lisanssız kurulum yapan firmalarımız çağrı mektubunu aldıktan sonra genellikle hemen panellerin tedariki ve montajı sonrada Enerji İletim hattını ve trafo merkezlerine bağlantı konularına eğilmektedir. Asıl sorun dağıtım şirketleri ile görüşmelerden sonra ortaya çıkmaktadır.

Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımlarında;

  1. Yatırım yapılacak sahanın, bağlanılacak kadastro yollarının, bağlantı yapılacak Enerji İletim Hatlarının, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli halihazır haritalarının mutlaka yapılması ve bağlı olduğu belediyesine ya da İl Özel İdaresine onaylattırılması gerekmektedir.
  2. GES Sahasının mutlaka 1/1000 ve 1/5000 imar planlarının yaptırılarak ilgili kurumlara onaylattırılması gerekmektedir.
  3. GES sahasında kurulacak paneller ve dağıtım merkezleri vaziyet planında gösterilmeli, yapılacak vaziyet planları dağıtım şirketlerinin ve kamulaştırmayı yapacak teknik elemanların görüşüne sunulmalıdır. Vaziyet planlarındaki değişikler mutlaka ilgililere bildirilmelidir.
  4. Vaziyet planları mutlaka imar planı uygulama şartlarına uygun olmalıdır.
  5. Enerji İletim Hatları tespitinde hattın mülkiyet durumları mutlaka araştırılmalı, kamulaştırmayı zorlaştıracak parsellerden uzak durulmalıdır.
  6. Trafolar Dağıtım Şirketi’ne devredileceğinden trafo ifrazı yapılırken kadastro yolu mutlaka olmalıdır. Kadastro yolu olmayan parsellerin ifrazı mümkün değildir.

SONUÇ: Çalışmalar mutlaka vaziyet planına uygun olmalıdır. Vaziyet planı hazırlanırken ifraz ve kamulaştırma kriterlerine mutlaka uyulmalıdır.

Bir Yorum Bırakın